WebyW.cz

Webové nástroje

Internet je pozoruhodné místo, kde se dají najít zajímavé nástroje za hubičku, nebo ještě lépe zdarma. Stačí jen vědět, kde hledat.

Fotobanka

Rozsáhlá databáze fotografií, které lze využít komerčně při splnění licenčních podmínek.

První, co vás asi napadne, že komerční licenci získáte za poplatek. Existují však různé další druhy licencí. Licenční podmínky je třeba si vždy hlídat. I když se internet může zdát jako docela svobodné místo, stále zde platí autorský zákon a není možné si jen tak bez rozmyslu stáhnout a použít jakoukoliv fotku.

Na internetu se dá najít povícero fotobank. Za všechny zmíním Pexels s přívětivými licenčními podmínkami, nebo potom klasiku Shutterstock.

Při používání fotek z fotobanky je třeba mít na paměti, že stejný obrázek, který jste si vybrali vy, si mohli vyhlídnout i další zájemci. Vzhledem k množství existujících fotek to nebude až tak pravděpodobné, nicméně stejná usměvavá modelka se teoreticky může objevit na stránkách vaší konkurence. Ono je obecně dobré si dávat pozor na fotky mladých krásných vysmátých modelek a modelů. Vypadají opravdu autenticky?
Obrázky z fotobanky bývají plné vyždímaných emocí. Takto si z toho dělal srandu Microsoft.

Google Analytics

Populární nástroj na měřeni a analýzu návštěvnosti internetových stránek.

V současné době naráží na nutnost výslovného souhlasu uživatelů přes Cookie lištu. Větším webům se i přesto může vyplatit díky solidním možnostem analýzy a napojení na reklamní systém Google. Pro malé weby jsou dnes zdarma dostupné jiné varianty, které sice nemají zdaleka tolik funkcí, nicméně nesbírají žádné osobní identifikátory a nevyžadují nasazení Cookie lišty.
Rozhraní Google Analytics 4.

WordPress

Nejrozšířenější redakční systém umožňující snadnou správu stránek i běžným uživatelům.

Velkou výhodou WordPressu je aktivní vývoj, díky kterému jsou průběžně vydávány aktualizace přinášející různá vylepšení. Díky jeho oblíbenosti je k dispozici celá řada rozšíření - tzv. pluginů. WordPress je tedy možné upravit na míru snad pro každý projekt. Je ale potřeba dávat pozor, aby i při použití pluginů zůstala správa webu přehledná a uživatelsky přívětivá.
Úprava stránky ve WordPressu.