WebyW.cz

Technické pojmy

Já sám u specializovaných služeb nemám rád, když nevím která bije. Proto zvídavcům s radostí rozšířím obzory v mém oboru.

Doména, doménové jméno

Jedná se o unikátní adresu na internetu např. Seznam.cz nebo Facebook.com.

Česká doména s koncovkou CZ vyjde zhruba na dvě stovky ročně. Vlastní doménu si může zaregistrovat každý, musí však být volná. Dostupnost domény si můžete ověřit třeba u společnosti Wedos, kterou pravidelně používám. Abyste mohli mít na své doméně internetové stránky, je třeba mít hosting.
Nejnavštěvovanější domény v Česku za rok 2023.

Hosting, webhosting

Zajišťuje prostor pro vaše webové stránky.

Obvykle nejde jen o místo na disku serveru pro vaše data a základní technické zajištění. Běžně jsou součástí hostingu doprovodné technologie umožňující běh redakčních systémů (např. PHP a MySQL). Ceny se u jednotlivých poskytovatelů různí. Osobně doporučuji hosting Wedos, u kterého se s většinou projektů vejdu do tisícovky ročně.

HTTPS - Hypertext Transfer Protocol Secure

Ve zkratce se jedná o zabezpečený způsob komunikace v internetové síti.

Zajišťuje šifrování a tím pádem důvěrnost přenášených dat přes protokoly SSL / TLS. Pokud stránky nejsou tímto způsobem zabezpečeny, internetové prohlížeče u nich zobrazují varování a internetové vyhledávače je zobrazují níže ve výsledcích vyhledávání.

Responzivní web

Označuje internetové stránky, jejichž zobrazení se automaticky uzpůsobí různým velikostem zařízení uživatele (mobily, tablety a jiné).

Z mých zkušeností vyplývá, že spousta stránek hravě překročí třetinový podíl zobrazení na mobilních telefonech. Navíc se stále dá pozorovat rostoucí trend toho čísla. O důležitosti responzivního webu, jenž se přizpůsobí všem velikostem displejů, tak není pochyb.